444 4 845

Sihirli Sözcüklerle Etkili İletişim
30 Ocak 2024 Eğitim

Sihirli Sözcüklerle Etkili İletişim

Kişilik ve karakter gelişiminde büyük rol oynayan iletişim becerileri, görgü kuralları, kişisel bakım ve çevre temizliği bilinci aynı zamanda bireye mutlu ve huzurlu bir iletişimin kapılarını da aralıyor. ‘Ağaç yaşken eğilir’ atasözünden hareketle hem evde hem okulda görgü kurallarını öğrenen ve uygulayan, kişisel temizliğine ve çevresine duyarlı olabilen çocuklar bu alışkanlıklarını hayat boyu sürdürüyor. Unutmayalım ki eğitimli ve donanımlı şekilde yetişmenin temel kurallarından biri önce ‘iyi insan’ olmaktır.

Çocuklara 21. Yüzyıl Becerileri Kazandırmalıyız

Çocukların 21. yüzyılın yetkinlikleri arasında gösterilen, doğru ve etkili iletişim becerilerine sahip olması için öncelikle ebeveynlerinin onlara doğru örnek olması gerekir. Sonrasında ise bayrağı eğitimciler devralır. Öğretmenler, öğrencileri akademik olarak yetiştirmenin yanı sıra mutlaka sosyal ve duygusal gelişimlerini desteklemelidir. Öğrencilerin öz bakım becerileri gelişmiş, kendilerini doğru ifade edebilen, iletişim becerileri güçlü, nezaket kurallarına uyumlu, toplum kurallarının farkında ve onlara saygılı bireyler olarak yetişmelerine katkıda bulunmalıdır.  

İşte bu noktada, iletişimde ‘teşekkür etmek, özür dilemek, izin istemek gibi ‘sihirli sözcüklerin’ önemine dikkat çekmek istiyorum. Bu sözcükler en temel görgü kuralları arasında yer alsa da zaman zaman öğrenciler bu alışkanlığı kazanmakta güçlük çekebiliyor. Oysa ‘lütfen’ ve ‘teşekkür ederim’ sözcüklerini kullanmayı alışkanlık haline getiren öğrenciler daha güçlü ve doğru iletişim becerilerine sahip oluyor. Özellikle küçük yaş grubundaki öğrencilere; büyüklerine, küçüklerine ve yaşıtlarına karşı doğru tutumlar sergilemeyi öğretmek büyük önem taşıyor. Ayrıca sinema, tiyatro, kütüphanede sessiz olması gerektiğini bilen ya da alışveriş kurallarına hakim olan öğrenciler, doğru eğitimle kazandıkları bu becerileri hayat boyu alışkanlık haline getiriyor.

Kişisel Temizlik Gelişimi Olumlu Etkiler

Davranış kurallarının yanı sıra temizlik bilinci de küçük yaşta kazanılması gereken alışkanlıklar arasında yer alıyor. Tıpkı yetişkinlerin olduğu gibi çocukların da kişisel hijyenine, yaşam alanlarının temizliğine ve çevresine özen göstermesi önemlidir. Çocukların, kişilik gelişimi üzerinde de olumlu etkiler yaratan temizlik alışkanlıkları, erken yaşta evde ve okulda uygulanacak bazı basit kurallarla kolayca kazandırılabilir. Örneğin düzenli banyo yapma, kıyafet temizliği, diş bakımı gibi kişisel temizlik alışkanlıkları kazanan öğrenciler sonrasında odası ya da sınıf gibi yaşam alanlarını çevreyi de temiz tutmak konusunda duyarlı olacaktır.

Öğrencilerin kazanması gereken tüm bu değerlerin eğitim müfredatı içinde yer alması hem ebeveynlerinden öğrendiği alışkanlıkları okulda da uygulaması hem de öğretmenlerinden ders olarak bilgileri alarak ve uygulayarak pekiştirmesi açısından önemlidir. Uğur Okullarında Asalet ve Zarafet eğitimi olarak adlandırdığımız bu müfredat; telefonda ve yüz yüze konuşma kurallarından alışveriş tutumlarına, sosyal medya iletişiminden çevre duyarlılığına kadar pek çok alanı kapsıyor. Okul öncesi ve ilkokul kademelerinde ‘Kişisel Bakım’, ‘Etkili İletişim’ ve ‘Sihirli Sözcükler’ temaları altında işlediğimiz derslerimizde öğrencilerimizle buluşuyoruz. 

Sosyal ve duygusal gelişim bir bütündür ve öğrencinin hayatına dokunan tüm ortamlar tarafından süreklilik ve tutarlılık içerisinde desteklenmelidir. Öğrencinin öncelikle aile ortamında kazanması gereken bu beceriler okul ortamında da desteklenmesiyle daha kalıcı hale gelecektir. Çocuklarımıza küçük yaşta teşekkür etmeyi ve bir hata yaptığında özür dilemeyi öğretmezsek hayat boyu affedilmesi güç hatalara davetiye çıkarmış olabiliriz.  Bu nedenle ‘lütfen çocuklarımıza asalet ve zarafeti öğretelim.’

Listeye Dön

Uğurlu Olmanın
Tam Zamanı

Size en yakın okulumuzu seçerek ön kayıt formunu doldurabilirsiniz.

UĞUR'A BAŞVUR
İletişim Formu
İletişim Formu
Lütfen robot olmadığınızı doğrulayınız.