444 4 845

Geleceğin 50 Mesleği
20 Kasım 2020 Yaşam

Geleceğin 50 Mesleği

Henüz yolun başında sanmayın kendinizi. Yıllar çabuk geçer. Peki eğitiminize yatırım yaparken nelere dikkat etmeli, geleceğe hangi meslekle adım atmalısınız? Bugünden bakınca 20 yıl sonra hangi meslekler ortaya çıkacak, hangileri yükselişe geçecek, hangileri gözden düşecek, hepsi dosyamızda!

Hiç şüphe yok ki teknoloji çok hızlı bir şekilde gelişiyor ve değişiyor. Bu gelişmeler hayatımızı kolaylaştırdığı gibi, tüm alışkanlıklarımızı da köklü bir şekilde değiştiriyor. Yeme-içme alışanlıklarımız, eğlence anlayışımız, sosyal hayatımız, teknolojinin peşine takılmış günden güne değişirken, çalışma şekillerimizin ve iş tanımlarımızın da bu değişimden etkilenmemesi imkansız. Dünyanın birçok ülkesinde 2035 yılına kadar iş gücünün yüzde 50’lik kısmının otomatik robotlar tarafından devralınacağı tahmin ediliyor. Peki bu değişimler hangi sektörleri ne kadar etkileyecek? İnsanlar hangi meslekleri robotlara kaptırırken, ne tür yeni iş alanları doğacak? İşte gelecekte var olacak, önemi artacak ya da değerini katlayacak, kariyer planlaması yapılırken üzerinde düşünülmesi gereken 50 meslek.

1 - VERİ ANALİSTLİĞİ

Teknolojinin hızla ilerlemesiyle beraber bilgilerin toplanması da kolaylaştı fakat toplanan verilerden anlamlı bilgiler ve çıkarımlar yapmak için neredeyse tüm endüstrilerde veri analistlerine ihtiyaç olacak. 2020 yılına kadar tüm dünyada veri analistliğine duyulan ihtiyacın hızlı bir şekilde artması bekleniyor.

2- ÜRÜN TASARIMCILIĞI

Her ne kadar ürün imal etme işi insanlardan robotlara kaymaya başladıysa da yaratıcı insanlara ve tasarımcılara her zamankinden daha fazla iş düşecek. Özellikle endüstri tasarımcılığı, ürün tasarımı konusunda en önde gelen iş kollarından bir tanesi durumuna gelecek.

3 - İNSAN KAYNAKLARI UZMANLIĞI

Özellikle 2000’li yıllardan sonra ülkemizde de insan kaynaklarına verilen önem hızla artmaya başladı. Araştırmalar gösteriyor ki, şirketlerin büyük çoğunluğu, ortaya çıkan yeni iş pozisyonlarına dışarıdan eleman alımı yapmak yerine kendi bünyesindeki çalışanlarıyla bu durumları çözmenin çok daha faydalı olduğuna inanıyorlar. İnsan kaynakları ve gelişim uzmanları da şirketlerin mevcut kaynaklarıyla daha verimli çalışması yolunda yaptıkları çalışmalarla her geçen gün daha da önemli bir rol üstleniyorlar.

4 - GENETİK MÜHENDİSLİĞİ

Genetik mühendisliğinin, gelecekte en önemli meslekler listesinin en başlarında olacağı muhakkak. DNA’ya ait her geçen gün daha fazla şeyin öğrenilmesi, bu konudaki araştırma yapanların iştahını daha da kabartıyor. Ayrıca genetik mühendislerinin dünyanın tüm gelişmiş ülkelerinde yüksek standartlara sahip işler bulma olanağı, genetik mühendisliğini çok daha cazip kılıyor.

5 - EKOLOJİ UZMANLIĞI

Canlıların birbirleriyle ve çevreleriyle olan ilişkilerini inceleyen ekoloji bilimi, küresel ısınmanın ve dünya nüfusunun hızlı artışının da etkisiyle gün geçtikçe önem kazanıyor. Ekoloji alanında yayınlanan bilimsel makaleler dahi, her yıl sayısını katlayarak artırıyor, endüstriye ve makineleşmeye daha da bağımlı olacağımız yakın gelecekte ekologlara da önemli görevler düşüyor. Ayrıca günümüze dek bu mesleğe yeteri kadar değer verilmemiş olması, kariyerini ekolog olarak inşa etmek isteyenler için aynı zamanda işinin öncülerinden olmak anlamına gelecek.

6 - YAPAY ZEKA UZMANLIĞI

Dünyanın en zengin iş adamı olan Microsoft’un kurucusu Bill Gates, konferanslarında “şu an bir kariyer inşa etmeye başlasa yapay zeka üzerine odaklanacağını” sık sık söylüyor ve gençlere de bunu tavsiye ediyor. Amerika’nın yanı sıra gelişmiş Asya ülkelerinin de yapay zeka geliştirmeye ayırdığı bütçeler ve olanaklardan faydalanarak bu alanda güzel bir kariyer inşa etmek mümkün. Önümüzdeki on yılda tüm iş tanımlarının yüzde 30’unun yapay zekaya sahip robotlara teslim edileceğinin tahmin edildiğini düşünürsek, hiç de yabana atılmayacak bir kariyer fırsatı olabilir.

7 - 3D YAZICI MÜHENDİSLİĞİ

Son yıllarda 3D yazıcı şirketlerinin yaptığı müthiş atılımların da işaret ettiği üzere, önümüzdeki yılların 3D yazıcıları, hayatımızın en önemli noktasına koyacağı kesin gibi. Hatta bazı uzmanlar, ileride 3D yazıcıların buzdolabı, fırın gibi her evde yerini alacağını tahmin ediyorlar. 3D yazıcı mühendisliği de bu gelişmelerle beraber önemi hızla artacak yepyeni bir iş kolu.

8 - İNTERNET VE AĞ TEKNOLOJİLERİ GÜVENLİKÇİLİĞİ

Tüm kişisel bilgi ve verilerimizi sakladığımız yer haline dönüşen internet, bir yandan da sanal bir ortam olması nedeniyle her türlü saldırıya açık konumda. Dünyanın önde gelen şirketleri de internet ağlarının güvenliğini sağlayacak “sanal güvenlik görevlileri” de diyebileceğimiz İnternet Güvenlik Uzmanları’na ihtiyaç duyuyorlar. Bu alanda çalışanlar “freelance” (serbest) olarak çalışabildikleri gibi, bir kuruma bağlı olarak da hareket edebilme imkanına sahipler.

9 - BLOCKCHAIN UZMANLIĞI

Son yıllarda değeri hızla artan ‘bitcoin’ adlı sanal para birimini herkes gibi siz de duymuş olmalısınız. Bitcoin’in arkasındaki teknoloji olan ‘blockchain’, yani ‘güvenlikli veri depolama zinciri’, önümüzdeki yıllara damgasını vuracak en önemli teknolojilerden biri. Oy kullanma işlemlerinden ticarete kadar verilerin bu sistem üzerine aktarılarak korunması ve dağıtılması, yakın gelecekte karşılaşacağımız bir elektronik devrim olacak. Ülkemizde de zaman zaman verilen konferans ve seminerlerle tanıtılan ‘blockchain’ sisteminde uzmanlaşmak, yapılacak en iyi kariyer yatırımı olabilir.

10 - DİŞ HEKİMLİĞİ

Birleşmiş Milletler Kalkınma Teşkilatı (OECD), dişçiliği de geleceğin en önemli meslekleri arasında gösteriyor. Teknolojide yaşanan gelişmelerin önemini azaltmayacağı, hatta artıracağı öngörülen diş hekimliği, hem Türkiye’de hem de yurt dışında iş garantisi anlamına geliyor. Yaşam kalitesi arttıkça, ağız ve diş sağlığına duyulan ihtiyacın da arttığını uzmanlar sıklıkla vurguluyorlar.

11 - HEMŞİRELİK

Hem ülkemizde hem dünyada büyük bir genç nüfus olması, hem hastane sayısını hem de bu sektöre yapılan yatırımları büyük ölçüde artırıyor. Önümüzdeki yıllarda bu genç nüfusun yaşlanmasıyla, hemşireliğin de neredeyse doktorluk kadar önemli olacağı kariyer uzmanları tarafından tahmin ediliyor.

12 - DİYETİSYENLİK

Çağımızda iş ve yaşam şekillerinden kaynaklı olarak enerji tüketiminin bir hayli artması, beslenme alışkanlıklarımızı da kökünden değiştirdi. Fakat fazla kalorili ve fast food yiyeceklerin tüketiminin artması ve iş dünyasının getirdiği hareketsiz yaşam, diyetisyenlere duyulan ihtiyacı artırdı. Diyetisyenlik, önümüzdeki yıllarda da yıldızı parlayan meslekler arasında olmaya devam edeceğe benziyor.

13 - TURİZM İŞLETMECİLİĞİ

Dünyayı gezmek ve seyahat etmek artık eskisinden çok daha kolay. Avrupalılar yılda ortalama 2,5 kez turist olarak seyahat ediyorlar. Durum böyleyken, turizm işletmeciliği de ülkemiz gibi turistik coğrafyalarda sürekli önem kazanıyor. Kariyerini turizm üzerinden inşa etmenin en önemli getirisi ise yüksek gelirleri. İşin olmazsa olmazı ise ‘yabancı dil bilmek’.

14 - PSİKİYATRİSTLİK

Her ne kadar tıbbın bir kolu olsa da aslında multi-disipliner bir alanda bulunan psikiyatri, ülkemizde önemi gün geçtikçe daha da çok anlaşılan bir dal. Bu konuda Avrupa’nın bir hayli gerisinde bulunan Türkiye’debpsikiyatrist sayısı, Avrupalı ülkelerin 15’te birine tekabül ediyor.

15 - FİZİK TEDAVİ UZMANLIĞI

Sağlık ekiplerinin vazgeçilmez personeli olan fizyoterapistlerin, tedavi sürecindeki önemi her geçen gün artıyor. Mezun olur olmaz işe başlama garantisi de veren bu bölüm, son yıllarda giderek yaşam kalitesinin artırılması ve geliştirilmesinde etkin rol alan bir bilim dalı haline geldi.

16 - İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI

İş Güvenliği Uzmanı’na duyulan ihtiyaç her geçen gün artarak devam ediyor. Özellikle tüm işyerlerine İş Güvenliği Uzmanı bulundurma zorunluluğu getirilmesiyle beraber büyük bir istihdam alanının oluştuğu bu alan da kariyer planlaması yapmak için iyi bir seçenek olabilir. Ayrıca sürekli takip edilecek sertifika programlarıyla meslekte de kendinizi geliştirebilir ve basamakları tırmanabilirsiniz.

17 - DRONE PİLOTLUĞU

İnsansız hava aracı, bilinen adıyla ‘drone’, uzaktan kumanda edilen bir tür uçak. Bugün pilotluk ne kadar popüler bir meslekse, gelecekte drone pilotluğunun da bu kadar yaygın ve popüler olması bir o kadar muhtemel. Hatta yurt dışında üniversiteler drone pilotu yetiştiren programlar açmaya başladılar bile.

18 - E-SPOR OYUNCULUĞU

Özellikle LoL gibi oyunlarla günümüzde popüler hale gelen e-Spor oyunculuğu gelecekte çok daha fazla kişiye hitap edecek. Hatta e-Spor’un önümüzdeki Paris olimpiyatlarında bile yer bulabileceği konuşulanlar arasında.

19 - FİNANS ANALİSTLİĞİ

Finansal analistler, işletmelerin nakit ihtiyaçlarının ne oranda öz kaynaklarla ve ne oranda yabancı kaynaklarla sağlanacağına ve bu kaynakların nasıl temin edileceği ve hangi amaçlarla kullanılacağına karar veren uzmanlardır. Finans sektörünün daha da büyüyecek olması, fonlardan ve hisse senetlerinden anlayan uzmanlara duyulan ihtiyacı artıracak.

20 - BİLGİ TEKNOLOJİLERİ YÖNETİMİ

Bilgisayar ve bilgi sistemleri yöneticiliği, modern teknolojide çok kritik bir sorumluluk taşıyor. Bu çalışanlar kısa ya da uzun vadelerde şirketlerin teknolojik ihtiyaçlarını ve hedeflerini belirliyor. Yapılan araştırmalar, 5 sene içerisinde bu meslek grubunda yaklaşık yüzde 20’lik bir büyüme olacağını gösteriyor.

21 - YAZILIM UZMANLIĞI

Kod geliştirme, programlama ve işletim sistemleri gibi insanların hayatta işlerini kolaylaştıracak uygulama ve sistem yazılımlarını geliştirme ile ilgilenen yazılım mühendisliği, bilgisayarların artık hayatımızın her alanına girmesiyle beraber günümüzün en önemli mesleklerinden biri haline geldi. Yazılım uzmanlığı, gelecekte de önemi artarak devam edecek bir iş kolu.

22 - MATEMATİK ÖĞRETMENLİĞİ

Gelecekte bazı öğretmenlerin işini robotlar ve bilgisayarlar ellerinden alacak olsa da, bunlardan biri kesinlikle matematik öğretmenleri değil. Üniversitelerin tüm dünyada analitik düşünme becerisini, dolayısıyla matematiği bilen ve kullanan öğrencileri tercih etmesi, matematik öğretmenliğini her zamanki gibi revaçta tutacak en önemli neden.

23 - MEKATRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Mekatronik Mühendisliği, akıllı makinelerin, ergonomik ve faydalı ürünlerin tasarlanarak üretilmesi için Makine Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliğinin bir birleşimi olarak ortaya çıkmıştır. Otomotivden beyaz eşyaya, havacılıktan akıllı robot üreten firmalara, çok geniş bir iş sahası bulunan mekatronik mühendisliği, size dünya çapında fırsatlar sunabilir.

24 - DİJİTAL YAYINCILIK

Günümüzde dahi çok popüler bir hale gelen internet yayıncılığının, yakın gelecekte tamamen televizyonun yerini alması ve dijital yayın yapan kişilerin birer ‘süperstar’a dönüşmesine kesin gözüyle bakılıyor.

25 - SOSYAL MEDYA UZMANLIĞI

Sosyal medya uzmanlığı, günümüzde bir markanın tanıtılması için yapılan en önemli işlerin başında geliyor. Sosyal medya üzerinde, bir ürün için potansiyel müşteri kitlesini tespit etmek ve hedef ürünü doğru stratejilerle tanıtmak üzerine kurulan bu sektör, markaların geleceği açısından son derece önemli.

26 - AŞÇILIK

Her çağda olduğu gibi, aşçılık yine en önde gelen mesleklerden biri olarak prestijini koruyacak. Üniversitelerde Gastronomi bölümlerinin de artmasıyla aşçılık, her zaman olduğundan daha profesyonel bir meslek olarak gelecekte de karşımızda olacak.

27 - EĞLENCE VE İÇERİK ÜRETİCİLİĞİ

Seri üretim konusunda birçok iş robotlara kaptırılabilir, fakat iş ‘yeni içerik’ üretmeye geldiğinde, insan yaratıcılığı devreye giriyor. Hali hazırdaki imkanları ve teknolojiyi işlevsel kılıp eğlenceli hale getirmek, yeni alan ve imkanlar sunabilmek için her zamankinden daha fazla yaratıcı zekaya ihtiyaç duyuluyor.

28 - ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ

Aynı anda birçok işi beraber yürütebilen çok yönlü çalışmalara duyulan gereksinim, hem iyi bir mühendislik hem de yönetim eğitimi alan endüstri mühendislerine olan ihtiyacı artırıyor. Orta ve uzun vadedeki hedeflerin belirlenmesi ve uygulamaların planlanmasında endüstri mühendislerine büyük iş düşüyor.

29 - İÇ MİMARLIK

Dünya çapında refah seviyesindeki artışa bağlı olarak çevre düzenlemesinin de önem kazanması, bahçecilik ve peyzaj mimarlığı ile mimarlıkta optimum alan kullanımını sağlayan ‘iç mimarlık ve tasarım’ alanlarında talep artışına sebep oluyor. Ülkemizde de hem vakıf hem devlet üniversitelerinde eğitimi verilen iç mimarlık da geleceğin flaş mesleklerinden.

30 - ULUSLARARASI HUKUKÇULUK

Dünyanın iyiden iyiye globalleşmesiyle beraber, uluslararası şirketlerin ve devletlerin birbirleriyle daha çok etkileşime girmesi, uluslararası hukukun önemini de artırdı. Özellikle uluslararası hukukun bir kolu olan ‘uluslararası deniz hukuku’, Türkiye’nin hem bugününde hem geleceğinde büyük bir öneme sahip.

31 - ŞEHİR VE BÖLGE PLANLAMACILIĞI

Son 10 yılda büyük bir yükselişe geçen Şehir ve Bölge Planlama, günümüzde en gözde meslekler arasında. Üniversitelerde Şehir ve Bölge Planlama bölümlerinde eğitimi verilen bu meslek, hem kırsal hem kentsel bölgelerde her ilçenin kamu yönetiminde ihtiyaç duyduğu bir uzmanlık alanı.

32 - TESİSATÇILIK

Bu listede görünce şaşırabileceğiniz bir meslek olan tesisatçılık, ülkemizde her zaman en kolay iş bulan mesleklerden biri olmuştur. Özellikle inşaat sektörüyle doğru orantılı olarak değeri artan tesisatçılık, bazı meslek erbablarına bir doktor kadar para kazandırabiliyor.

33 - BULUT HESAPLAMA UZMANLIĞI

Cloud Computing, yani bulut hesaplama, son yıllarda sıkça duyduğumuz bir kavram. Şirketlere ciddi bir maliyet ve iş gücü kazancı sağlayan bu sistem, küçüklü büyüklü tüm şirketler tarafından tercih edilmeye başlandı. Yakın zamanda bakkalların bile Bulut Hesaplama sistemi kullanmak durumunda kalacağını düşünürsek, bu konuda uzmanlaşmak hiç de fena bir kariyer hedefi gibi durmuyor.

34 - AKTÜERLİK

Gelecekteki finansal değişiklikleri öngören aktüerlik, şirketlerin ve yatırımcıların ileriye dönük stratejilerini belirlemelerinde son derece önemli bir meslek ve talep hızla artmakta.

35 - GIDA KİMYAGERLİĞİ

Yiyecekler üzerinde yapılan kimyasal çalışmalar tüm dünyada hızla artmakta. Doğal yiyeceklerin yerini alan suni gıdaları daha lezzetli hale getirmek için istihdam edilen kimyagerlere duyulan ihtiyaç da aşçılara duyulan ihtiyaç kadar büyük. Fakat bu alanda kariyer yapmak isteyenler daha sabırlı ve uzun vadeli kazanımlara odaklanmalı.

36 - EPİDEMİYOLOJİ UZMANLIĞI

Toplumdaki hastalık, kaza ve sağlıkla ilgili durumların dağılımını, görülme sıklıklarını ve bunları etkileyen belirteçleri inceleyen tıp dalı olan epidemiyologluk, sürekli duymaya başladığımız dünya çapında yayılan virüs salgınlarıyla da yakından ilgileniyor. Bu mesleğe olan ihtiyacın 5 yıl içerisinde yüzde 35 artacağı tahmin ediliyor.

37 - GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİ UZMANI

Akıllı saatler, akıllı bileklikler, akıllı giysiler... Akıllı telefonlarla birlikte yaşamımızı kolaylaştıran en büyük teknolojik yenilik olan giyilebilir teknolojiler, günlük hayatımızı kolaylaştıran ve her geçen gün daha da gelişen bir sektör olarak karşımızda duruyor.

38 - ELEKTRONİK GAZETECİLİK

Ekolojik nedenler ve dijital dünyanın göstermekte olduğu evrimle beraber gazetecilik her geçen gün elektronik ortama taşınıyor. Statik haberlerin yerini videolu, görselli habercilik anlayışının alması ve içeriklerin kişisel tercihlere göre şekillenmeye başlaması, yeni bir uzmanlık alanını da beraberinde getirmiş oldu.

39 - RÜZGAR ENERJİSİ UZMANLIĞI

Küresel ısınma ile birlikte doğal enerji kaynaklarına olan yönelimin artması, rüzgar enerjisinin önemini de artırdı. Bu konuda uzmanlık ve danışmanlık sertifikaları veren okullar açılmaya başlandı bile.

40 - NANOTEKNOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ

Yurt dışında nanoteknoloji eğitimi veren üniversite sayısı günden güne artarken, uzmanlar da sanayinin hızla nanoteknolojiye taşındığına ve büyüme potansiyeli en yüksek sektörün nanoteknoloji sektörü olduğuna dikkat çekiyor.

 

GELECEKTE REVAÇTA OLACAK 10 ÇILGIN MESLEK DAHA

 

41 - UZAY TURİZMİ REHBERLİĞİ

Çok da uzak olmayan bir gelecekte başlayabileceği tahmin edilen uzay turizminin olmazsa olmazları tabii ki rehberler olacak!

42 - ROBOT HUKUKU

Robotların kullanım alanı arttıkça, robotlar arasındaki ilişkileri ve insanlar ile robotlar arasındaki problemleri çözmek için kesinlikle ‘robot hukuku’na ihtiyaç duyacağız.

43 - AKILLI BİNA TEKNİSYENLİĞİ

Bina deyince aklımıza şu an 4 duvar ve çatıdan oluşan bir yapı geliyor olabilir, fakat ‘akıllı bina’lar, bizler için çok daha fazlasını ifade edecek, tabii ki bu yapıları tasarlayanlar da öyle!

44 - ZİHİN TRANSFER UZMANLIĞI

Önce disketler, sonra CD’ler ve son olarak USB’ler aracılığıyla yaptığımız bilgi transferleri, doğrudan zihinden zihine yapılsa, çok daha iyi olmaz mıydı?

45 - UZAY HEMŞİRELİĞİ VE FİZYOTERAPİSTLİĞİ

Farklı yerçekimi ve yaşam koşullarında, tabii ki farklı fiziksel ve yaşamsal imkanlarla karşılaşacağız. Uzay hemşireliği ve fizyoterapistliği de tam olarak burada karşımıza çıkıyor.

46 - İKLİM DEĞİŞTİRME MÜHENDİSLİĞİ

İklimin bilgisayar başında dizayn edilecek olması halinde, elbette bu konuda uzmanlaşmış mühendisler de beraberinde gelecektir.

47 - YAPAY ORGAN GELİŞTİRİCİLİĞİ

Organ naklinin bir adım sonrası, laboratuvar ortamlarında üretilen ve yıpranan organlarımızı yeni ve kusursuzları ile değiştiren “yapay organ geliştiriciler” olabilir!

48 - ROBOT PSİKOLOGLUĞU

Eğer robotlar hislere de sahip olurlarsa, robot psikologluğu bu yeni dünyanın en gözde mesleği haline gelir!

49 - ROBOTİK VETERİNERLİK / DOKTORLUK

Robotik veteriner ya da doktorlar, ev robotlarınızı rahatsızlandıklarında götüreceğiniz robot hastanelerinde sizi bekliyor olacaklar!

50 - ŞEHİR İÇİ TARIMCILIK

Şehirleşmenin çok hızlı arttığı ve tarım alanlarının günden güne azaldığı bir dünya düzeninde, kim bilir, belki balkonlarımız, hatta sokak kaldırımlarımız bile tarım alanlarına dönüşecek.

 

ÖNEMİNİ YİTİRECEK MESLEKLER

Gelecekte aşağıdaki mesleklerden birine yönelmeyi bir daha düşünün ?

  • Telefonla Pazarlama / Call Center
  • Muhasebecilik
  • Denetçilik / Müfettişlik
  • Satış Danışmanlığı
  • Emlakçılık
  • Makinistlik
  • Kasiyerlik
  • Tekstil İşçiliği
  • Laboratuvar Teknisyenliği
  • Postacılık / Kuryelik

Kaynak: Uğur Okulları Gençlik ve Kariyer Dergisi U MAG, Sayı 1, Kasım-Aralık 2017

Listeye Dön

Uğurlu Olmanın
Tam Zamanı

Size en yakın okulumuzu seçerek ön kayıt formunu doldurabilirsiniz.

UĞUR'A BAŞVUR
İletişim Formu
İletişim Formu
Lütfen robot olmadığınızı doğrulayınız.