Kurucumuz

10727617_788098037897895_327524752_n

Enver Yücel (d. 1957, Giresun), Türk iş adamı, eğitimci, girişimci, 21.yy eğitim fütüristi, lider. Türkiye ve yurtdışında eğitim veren Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumlarının Yönetim Kurulu Başkanı; Uğur Hazırlık, Uğur Yayınları, Uğur Kariyer Merkezi, Uğur Dershaneleri, Bahçeşehir Okulları, Bahçeşehir Kolejleri Fen ve Teknoloji Lisesi, Uğur Okulları, Bahçeşehir Üniversitesi, BAU International University Washington DC, BAU International University Berlin, kuruluş aşamasında olan BAU International Tıp Üniversitesi Batum ve Mentora Dil Okulları ve CES Dil okulu kurucusudur.

Vizyonu

Enver Yücel tüm yaşamını eğitime adayan bir iş adamı ve eğitimcidir. 1974 yılından bugüne, Türkiye ve dünyanın birçok ülkesinden öğrencilere eğitim hizmeti sundu. Yücel, dünyada tüm problemlerin çözümü olarak eğitimi görüyor ve bu sebeple eğitim alanını aslında bir “Sosyal Sorumluluk” alanı olarak tanımlıyor. Yücel, eğitimin dünyaya barışı getireceğine inandığı için, dünyanın tüm ülkelerinde çalışmalar yapıyor. En önemli çalışmaları ise; Fas’tan, Cibuti’ye, Somali’den, Ortadoğu’ya dünyanın farklı coğrafyalarından öğrencilere kurumlarında burs olanağı sağlıyor. Bu yolla hem medeniyetlerin barışına katkı sunuyor hem de bu ülkelerin sorunlarının çözümü için eğitilmiş insan gücünü ortaya çıkarıyor.

Yaşamı

Enver Yücel 1957’de Giresun’da doğdu. Lise eğitimini Haydarpaşa Lisesi’nde yatılı olarak tamamladı. Devamında, Matematik Bölümü’nü bugünkü ismi Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi olan İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü’nde bitirdi.

İş Hayatı

Enver Yücel, günümüzde Türkiye ve yurtdışında eğitim veren Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumlarının Yönetim Kurulu Başkanıdır. Bu eğitim kurumları okul öncesi eğitimden doktoraya kadar uzanan geniş bir yelpazade faaliyet gösteriyor. Uğur Okulları, Uğur Yayınları, Uğur Kariyer Merkezi, Bahçeşehir Kolejleri, Bahçeşehir Kolejleri Fen ve Teknoloji Lisesi, Bahçeşehir Üniversitesi, BAU International University Washington DC, BAU International University Berlin, BAU International University Batum ve Mentora Dil Okulları ve CES dil okulları bulunuyor. Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları’nın temeli 1974 yılında atıldı. İstanbul Laleli’de üç sınıflı bir dershanede başlayan bu eğitim ağı şu anda dünyada 3 kıtada 4 üniversite, 5 uydu kampüs, 2 dil okulu, 109 adet K-12 Bahçeşehir Kolejleri ve 160’ı aşkın Uğur Liseleri ile 180.000’e yakın öğrenci barındırıyor.

Yücel, tüm Türkiye’ye yayılmış, 49 yıllık Uğur Dershanelerinde edindiği tecrübeyi özel öğretim kurumlarının yaygınlaşmasında kullandı ve 1994 yılında Bahçeşehir Koleji’nin temelini attı. Kurumlarında modern ve dinamik dünya standartlarında eğitim veren Yücel, bu girişimlerine yalnızca eğitim alanındaki faaliyetler ile halen devam etmektedir.

Yücel, 2006 yılında Türkiye’de ilk ve tek olan Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi’ni kurdu. Bahçeşehir Uğur Eğitim Vakfı olarak, Lise Giriş Sınavı’nda ilk 500 arasında yer alan öğrencileri geleceğin bilim adamlarını yetiştirmek üzere yüzde yüz bursla okutmaktadır. Mezunları dünyanın en iyi üniversitelerinden kabul alan lisenin 36 patenti bulunmaktadır.

Enver Yücel, Bahçeşehir Kolejlerini eğitimde fırsat eşitliği yaratmak ve kaliteli eğitimi tüm Türkiye’de yaygınlaştırmak amacıyla kurdu. Şu anda Türkiye genelinde 59 kampüste 109 okul ve 10 bilim müzesi ile kaliteli eğitimin öncülüğünü yapmaktadır. Bahçeşehir Kolejlerinin ülke genelinde okul sayısını önümüzdeki üç yıl içinde 150’ye çıkarmayı planlamaktadır ve yine 2023 yılında üç kıtada 350 okula ulaşıp dünyanın en büyük, başarılı ve saygın eğitim kurumlarından biri olmayı hedeflemektedir.

Yücel, 2013 yılında kariyer odaklı eğitim sunan Uğur Okulları ile Türkiye’nin en önemli projelerinden birisine imza attı. 1968 yılından günümüze Uğur Dershanelerinin deneyimi, global vizyonu ve uluslararası başarısından güç alarak kurulan Uğur Okulları, uluslararası kalite standartlarında, yenilikçi ve başarı odaklı bir eğitim anlayışını benimsemektedir.  Bu anlayış doğrultusunda öğrencilerinin, ülkemizde ve dünyada istedikleri üniversiteye yerleşerek, özgüvenleri yüksek, başarılı, ülkesi ve insanlığa yararlı bireyler olarak yetişmelerini sağlamayı hedeflemektedir. Toplamda 100’ü aşkın lise ve ortaokulu ile eğitime yeni bir yaklaşım getiren Uğur Okulları, 2016 yılında sayısını 200’e çıkarmayı hedeflemektedir.

1998’de kurduğu Bahçeşehir Üniversitesi- BAU, günümüzde bir dünya üniversitesi olma yolunda çalışmalarını yürütmektedir. Geniş bir dünya eğitim zinciri kuran Enver Yücel, Bahçeşehir Üniversitesi ile Washington DC, Toronto, Silikon Vadisi, Hong Kong, Berlin, Köln, Roma, Batum ve yeni faaliyete geçecek olan Duisburg’da da uydu kampüsleri ve eğitim merkezleri bulunmaktadır. BAU İstanbul’da, 8 fakülte, 4 enstitü, 2 yüksekokulunda 18 bin öğrencisi bulunuyor, buna ek olarak BAU, 92 ülkeden 2200 uluslararası öğrencisi ile üniversitelerin evrensel kavramını tam olarak benimsemiş bir üniversitesidir. Geçtiğimiz yıllarda ABD’nin başkenti Washington DC’de Amerikan yasalarına göre BAU International University kuran Yücel, devamında Alman yasalarına göre BAU International Berlin University ve Gürcistan yasalarına göre 2015 yılında da BAU International University Batum (Tıp Üniversitesi) kurdu. Bu şekilde Avrupa ve Asya’da yer alan birçok üniversiteyle işbirliği yaparak öğrencilerin geleceğe hazırlanmalarına destek vermektedir.

Enver Yücel eğitim alanındaki çalışmalarından ayrı olarak, özellikle eğitim ve kültür alanlarındaki çalışmaları ve başarıları nedeniyle, 2008 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Üstün Hizmet Ödülü’ne layık görülmüştür. Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları ve Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti’ndeki görevleri yanında, Enver Yücel bir dönem Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği’nin (TÖDER) başkanlığını da yürütmüştür. Bunların yanında halen Haydarpaşa Eğitim Vakfı’nın kurucusu olarak da hizmet vermektedir. Küresel arenada, Dünya Eğitim Girişimcileri Derneği’nin ve Avrupa Sınav Hazırlama Merkezi Birliği’nin başkanlığını yapmasının yanında, Enver Yücel New York University’s Steinhardt School’un dekanlık konseyinin mütevelli heyeti üyesidir.

Orta Doğu Barış Üniversitesi Projesi

Enver Yücel’in son zamanlarda Türkiye ve dünya gündeminde çok ses getiren ve yine ulusal ve küresel kuruluşlardan destek bulan “Orta Doğu Barış Üniversitesi Projesi” çalışmalarına hızlı adımlarla devam etmektedir. Yücel’e göre Ortadoğu’daki sorunların çözümü eğitimdir. “Eğitim çağındaki bu genç nüfusun üniversite eğitiminden mahrum kalması, tüm Ortadoğu için gerekli olan insani, sosyal ve ekonomik gelişimde üniversite eğitimi görmüş uzman bir nesilden yoksun bırakmaz, aynı zamanda bu gençlerin bölgedeki diğer uç eğilimli gruplara katılımını kolaylaştırır” düşüncesini taşımaktadır.

Enver Yücel, üniversite bünyesinde hem program tasarımlarının bu felsefe çerçevesinde oluşturulmasını, hem de akademisyenlerin bu alanlarda çalışmalarını geliştirmeye yönelik bir “Barış ve Hoşgörü için Araştırma Enstitüsü” kurulmasını hedeflemektedir.

Ödüller

2012 Aralık, Birleşmiş Milletler “UNCA” Enver Yücel’e “KÜRESEL EĞİTİME KATKI” Ödülü

Birleşmiş Milletler himayesinde gerçekleşen ve yıl boyunca süren BM etkinliklerinin ödüllendirildiği “UNCA ÖDÜLLERİ”, New York’ta düzenlenen törenle sahiplerini buldu ve bu yıl ilk kez bir Türk eğitimci; Enver Yücel bu ödüle layık görüldü. Dünyada bu dalda ödül alan ilk Türk olan Enver Yücel, ödülünü Ban Ki-moon’un elinden aldı.

2008, Türkiye Büyük Millet Meclisi “Üstün Hizmet Ödülü”

Enver Yücel eğitim alanındaki iş yörüngesinden ayrı olarak, özellikle eğitim ve kültür alanlarındaki çalışmaları ve başarıları dolayısıyla, 2008 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Üstün Hizmet Ödülü’ne layık görülmüştür.