Uğur Okulları

444 4 845
spotify youtube facebook twitter instagram linkedin

COVID-19 Salgını Sonrası Eğitim ve Öğretimde Alınacak Tedbirler ve Uygulamalar Rehberi

 

Koronavirüs (COVID-19) salgını sonrası tüm sektörlerde olduğu gibi eğitimde de yeni bir düzen oluşturma süreci konuşuluyor. Okulların ve öğrencilerin hijyen, sosyal mesafe kuralları çerçevesinde öğrenimlerine devam etmeleri için çeşitli önlemler alındı. Uğur Okulları kapsamlı bir çalışma hazırlayarak “COVID-19 Salgını Sonrası Eğitim ve Öğretimde Alınacak Tedbirler ve Uygulamalar Rehberi”ni yürürlüğe koydu ve okullarını bu rehberdeki yönergeler ile yeniden kurguladı. Rehber, okulun her alanı, okula geliş ve gidişin her aşaması için ayrıca oluşturulmuş önlemleri ve uygulamaları kapsıyor. 

“Veli, okul ve öğrenciler için ayrı çalışmalar yapıldı”

Öğrencilerin, öğretmenlerin, velilerin, okul personelinin sağlığının tüm konulardan daha öncelikli olduğunu dile getiren Uğur Okulları Genel Müdürü Nevzat Kulaberoğlu, Genel Müdürlük Birimleri olarak kapsamlı bir rehbere imza attıklarını dile getirdi. Evden başlayıp okula geliş yolculuğunu da kapsayacak her aşamayı rehbere dahil ettiklerini belirten Kulaberoğlu; “COVID-19 salgınına karşı Uğur Okullarında alınması gereken tedbirlerin belirlenerek hastalığın okullarımızda yayılmasının önlenmesi amacıyla hazırladığımız kapsamlı rehberimiz 150 maddeden oluşuyor. Öğrencilerimizin, okula geliş- gidişinde, okulda olduğu anlarda temas ettiği her alanı ve herkesi düşünerek çalışmamızı detaylandırdık. Velilerimizin evlerde alabilecekleri önlemleri de sürece dahil ettik” dedi. 

“Servis araçlarından yemekhaneye kadar her alanda önlemler alındı”

Her alan için özenle çalışıp ayrı ayrı önlem maddeleri oluşturduklarını kaydeden Kulaberoğlu; “Servis araçlarımız, okul girişleri, sınıfların içleri, diğer derslik alanlarımız, yemekhane, kantin, tuvalet ve duş alanları, bahçemiz ve açık alanlar, ortak kullanım alanları, laboratuvarlar, kütüphane, spor salonu, öğretmenler odası gibi okuldaki her fiziki ortamımıza özel tedbirlerimizi hazırladıkz. Okulumuza gelecek personelimiz, ziyaretçilerimiz, velilerimiz bu kurallar dahilinde gelebilecek” şeklinde konuştu. 

Önlemlerle ilgili örnekleri de aktaran Kulaberoğlu Sağlık Bakanlığı’nın aldığı önlemleri dikkate aldıklarını dile getirdi. Kulaberoğlu; “Maske, ateş ölçer, dezenfektan ve sosyal mesafe gibi artık yeni düzenimizin en başında yer alan maddeleri her alanda, kesintisiz uyguluyoruz. Öğrenci servislerimizin mevcudunu sosyal mesafe kurallarını dikkate alarak yeniden düzenledik. Hem servis hem okul araçlarımızın hijyeni çok sık aralıklarla yapılıyor. Okulun merdivenleri sadece çıkış ve sadece iniş merdivenleri olarak ayrıldı ve temas azaltıldı. Lobi alanlarındaki veli oturma alanları kaldırıldı. Kargolarımız dahi dezenfekte edilip personelimize teslim ediliyor” dedi. Kulaberoğlu, Sağlık Bakanlığı’nın ve Bilim Kurulu’nun sürece dair alacağı yeni kararlar ve önlemler olması halinde, tüm Uğur Okullarına bu önlemlerin hızlıca entegre edileceğini de aktardı.

“Sınıflara yeni düzen geliyor”

Sınıflarda yeni oturma düzeni oluşturulduğuna dikkat çeken Kulaberoğlu; “Sosyal mesafe kuralına göre oturma düzeni oluşturduk. Ders esnasında sınıf kapıları açık olacak, öğrenciler ve öğretmenler maskeli olacak. Ders öncesi, ders esnası ve ders sonrası olmak üzere her koşul göz önünde bulundurularak tedbirler alındı ve takibi yapılıyor. Havalandırma hem okulda hem servislerde klima ile değil doğal yollarla sağlanıyor. Pencereler açık kalarak, sınıflar hem gece hem gündüz düzenli olarak havalandırılıyor” şeklinde konuştu. Yemekhanede de tüm hijyen kuralları gözetilerek ve yemeğe çıkış saatleri planlanarak hizmet verildiğini belirten Kulaberoğlu, menülerin salgın döneminde bağışıklık sistemini güçlendirecek şekilde düzenlendiğini de ekledi. 

Bütün öğrencilere ve çalışanlara virüs, Covid-19 hastalığı, virüsün yayılması ve korunma/koruma konusunda eğitimler verildiğini de belirten Kulaberoğlu, Tedbirler ve Uygulamalar Rehberi’nin tüm illerimizdeki 109 Uğur Okulları şubesine de uygulanmak üzere gönderildiğini dile getirdi. 

25 Eylül 2020

Listeye Dön
Uğurlu Olmanın Tam Zamanı

Uğurlu Olmanın
Tam Zamanı

Size en yakın okulumuzu seçerek ön kayıt formunu doldurabilirsiniz.

UĞUR'A BAŞVUR
İletişim Formu
İletişim Formu
Lütfen robot olmadığınızı doğrulayınız.