KURUMSAL Kurucumuz Eğitim Felsefesi Yönetim Kadrosu BUEK İnsan Kaynakları EĞİTİM ÖĞRETİM Anaokulu Okul Öncesi İlkokul Ortaokul Lise Okullarımız YENİ KAMPÜSLER UĞURLU OLMAK Sorularla Uğur Okulları Uğur'da Sorumlu Üretim ve Tüketim Programı Uğur Makes You Global - U Makes U Global Uğur’da Aktif ve Sağlıklı Yaşam Uğurlu Öğretmenler Kulübü U Mag Newsletter Uğur Sınava Hazırlık Merkezi Eğitime Teknolojik Destek Uğur International U-Tigers Club U Store Duyurular ve Haberler Basın Odası Blog İnsan Kaynakları Bize Ulaşın Tanıtım Filmi

Şu Dikkati Artırmak Mümkün Mü?

06/11/2020 - Uğur Okulları

Sınav tarihine her gün bir adım daha yaklaşırken çoğunlukla düşündüğümüz bir şey kendini çok belli etmiyor mu? Neredeyse her deneme sınavından sonra “Hocam dikkatsizlikten gitmiş hep” türü cümleler kurmuyor muyuz? Ve bu tür cümleler artık iyice canımızı sıkmadı mı? O zaman gelin dikkat nedir, nasıl bir şeydir, ne şekilde artırılabilir birlikte bakalım.


Öncelikle şunu bilmeliyiz ki, dikkat odaklanmaktır. O an yaptığımız işe duyularımızla (özellikle görme ve işitme duyularımızla) kendimizi verdiğimizde dikkatimizi toparlamış oluyoruz. Hepimizin kısıtlı dikkati olduğu için tüm duyuları kullanarak dikkatimizi toparlayamayız. Bu sırada, özellikle ders çalışırken görme duyumuzu aktifleştirip, diğer duyularımızı geçici olarak askıya alırız ve yoğunlaştırılmış dikkati yaşarız. Ders çalışırken aynı zamanda konu anlatımlı video izliyorsak ve not alıyorsak hem görme hem işitme duyularımızı aktifleştirip bölünmüş dikkat yaşamış oluyoruz. Bu topladığımız dikkatin sürdürülmesine de konsantrasyon diyoruz. Odaklanmada ya da odaklanmanın süresinde bir sıkıntı yaşadığımızda dikkat dağılması beraberinde geliyor. 


Bazılarımız dikkatini çabuk toparlayabilirken bazılarımızın dikkati toparlaması için bir hayli çaba harcaması gerekiyor. Ve yine bazılarımız uzun dakikalar boyunca dikkat dağılması yaşamadan çalışmaya devam edebilirken bazılarımız kısa süreli aralıklarla dikkatte dağılmayalar yaşayabiliyor. Burada en önemli unsurlardan biri çevrenizdeki uyarıcılara karşı duyularınızı kapatmak olacaktır. 
Ders çalışmaya başlamadan önce kendimizi olumlu düşüncelerle motive edebilir, elimizdeki planla hangi dersi ve hangi konuyu çalışacağımızı bilebilir, telefonumuzu ya da internetimizi kapatabilir, odamızda sessizliği sağlayabiliriz. Ve bir de dikkat egzersizlerinden bize uygun olanları o anki ihtiyaç düzeyimize göre birini veya birkaçını uygulayabiliriz. Ve şimdi egzersizlerimizi tanıyalım:

 

 1. Sonsuzluk İşareti: Odanızdayken, ders çalışmaya başlamadan önce veya başlayıp da dikkat dağılması yaşadıktan sonra dikkatinizi toparlamak istiyor ama zorlanıyorsanız hemen ayağa kalkın. Gözlerinizi kapatın ve önce sağ elinizle büyük bir sonsuzluk işareti çizin. Bir orkestra şefinin orkestrasını yönetmesi gibi elinizi sürekli olarak sonsuzluk işaretinde belirlediğiniz yolun üzerinde hareket ettirin, bu büyük sonsuzluk işaretini gittikçe küçültmeye başlayın. Bir nokta halini alana kadar gözlerinizi açmadan küçültün, küçültün. Bir nokta halini aldığında durun ve diğer elinizle aynı işlemi yapmaya başlayın. Bu çalışma hem sağ hem sol görsel alanları çalıştırarak beynin konsantrasyon gücünü artırır. 
 2. Tek bir iş yapın: Bu madde özel bir çalışma gerektirmiyor ancak şunu göz önünde bulundurmamız gerekiyor: Aynı anda birden fazla iş yapmayın, her iş için belli bir süre belirleyin. Birden fazla işi aynı anda yapmaya çalışmak hem konsantrasyonu dağıtır hem de kalitesiz işler ortaya koymanıza neden olur. Matematik çözerken sadece matematik çözün, annenizle konuşurken sadece annenizle konuşun, arkadaşınızla yürürken sadece arkadaşınızla yürüyün.
 3. İlk ve Son: Bir şeyi ilk ya da son kez yapıyormuş gibi düşünün. Bu, önceden kaçırdığınız detayları yakalama,  gözlem gücünü artırma ve yeni bakış açıları geliştirme olanağı tanır.
 4. 5 tane daha: Bir çalışmanın ortasında tam sıkılıp vazgeçmek üzereyken “5 tane daha” tekniğini kullanın. Bu egzersizi uygularken zihniniz sıkılma noktasını aşar, zihinsel sabır ve dayanıklılık köprüsü oluşturursunuz. Bu yöntem size direnç kazandırır. Örneğin; Parabol çözmekten çok sıkıldınız ve dikkatinizin dağılmaya başladığını fark ettiniz diyelim. Hemen kalemi fırlatıp masadan kalkmayın, kendinize “5 tane daha çözüp bırakacağım” deyin. O 5 soruyu çok yüksek bir dikkatte çözdüğünüzü fark edeceksiniz. 
 5. Not Alın: Önemli bir şey yapmaya çalışırken zihninizi meşgul eden diğer şeylerin konsantre olmanızı engellediğini düşünüyorsanız bunları bir kâğıda yazın. Yanına da bu sorunla ne zaman ilgileneceğinize dair bir not düşün. 1) Sorunu tanımladınız, 2) O sorunu ne zaman halledeceğinizi tanımladınız. Şimdi ders çalışmaya devam edebilirsiniz.
 6. Kendinizi Ödüllendirin: Bir haftaya başlamadan önce o haftayı hedeflerinizi tamamlayarak bitirdiğinizde kendinizi neyle ödüllendireceğinizi planlayın. Ödül, sizi rahatlatan ve mutlu eden her şey olabilir. Sevdiğiniz bir yiyecek ya da içecek, yürüyüş yapmak, bir arkadaşınızla buluşmak, bir Netflix dizisi izlemek gibi. 
 7. Gereksiz faaliyetler: Sık sık su içmek, evin içinde gezinmek, el-kol oynatmak, sıklıkla telefonunuza bakıp bildirim geldi mi diye kontrol etmek gibi gereksiz faaliyetlerden kaçının. Böylece daha soğukkanlı olursunuz, oto-kontrol mekanizmanız güçlenir.
 8. Sağlıklı besinler tüketin: Konsantrasyonu artıran besinler tüketin: Demir ve C vitamini eksikliği konsantrasyonun azalmasına neden olabilir. Tavuk, et, balık ürünleri ve meyveler, taze sıkılmış meyve suları tüketilebilir. Haftada en az bir akşam balık yemeğe çalışın.
 9. Kontrol çizelgesi hazırlayın: Zihninizin dağıldığını her hissedişinizde çizelgeye bir işaret koyun. İstikrarlı bir şekilde yapıldığında zamanla daha az işaret koyduğunuzu fark edeceksiniz.
 10. Nefes Egzersizleri: Belki de en önemli dikkat ve sağlık çalışması nefes egzersizleridir. Ancak gelin görün ki öğrencilerin asla yapmadığı egzersizi de nefes egzersizleridir. Şöyle diyelim; doğru nefes yoksa doğru hayat da yoktur. Bir sabah kalkıp “ben bugün nefes almayacağım, istemiyorum” diyebilir miyiz? Nefes sandığımızdan çok daha önemlidir, doğru bir şekilde alınıyor olması bizi her tür zorluğa karşı korumaktadır. 

Farklı nefes egzersizleri olmakla birlikte en çok kullanılan teknikler 1-4-2 ve 4-2-4’tür. 

 • 1-4-2: 1 saniyede burnunuzdan aldığınız derin nefesle diyafram bölgenizi şişiriyorsunuz. Nefesi içinizde tutarken aynı anda 1’den 4’e kadar sayıyorsunuz ve 2 saniyede ağzınızdan yavaşça veriyorsunuz. 
 • 4-2-4: 4 saniyede burnunuzdan yavaş yavaş aldığınız nefesle yine diyafram bölgenizi şişiriyorsunuz. 2 saniye içinizde tutuyorsunuz ve 4 saniyede ağzınızdan veriyorsunuz.

Nefes egzersizlerini yaparken sırt üstü uzanmanız işinizi kolaylaştırır. Gerçekten içinizden saniyeleri sayın ve istediğiniz egzersizi 10 defa arka arkaya yapın. İlk yapmaya başladığınızda karın kaslarınızda ağrı ve sızılar olacaktır. Egzersizi yaptıkça bunlar geçecektir merak etmeyin. 

*Nefes egzersizlerinin herhangi bir yerinde göğüste sıkışma, boğulma hissi, nefes alamama gibi şeyler yaşarsanız hemen o an egzersizi bırakın ve okul psikolojik danışmanınıza durumu anlatın, yardım isteyin. 

Bu egzersizler bizim sık kullandığımız dikkat egzersizleridir. Siz de dikkatle ilgili sıkıntılar yaşıyorsanız bu egzersizleri okul psikolojik danışmanınızla görüşüp planlayabilirsiniz. Şunu unutmayın; dikkat, kaygı, motivasyon, verimli ders çalışma vs. Tüm bu konu başlıklarında belli başlı yapılacaklar listesi vardır, tıpkı yukarıda anlattıklarımız gibi. Siz uygulamaları hayatınıza geçirdikçe bunlardan verim alırsınız, aksi takdirde durduğumuz ve hiçbir şey yapmadığımız bir yerden yaşadığımız sıkıntıların geçmesini beklemek de biraz hayal olacaktır. 

İsterseniz yazımızı aşağıdan Spotifty Podcast'ler üzerinden de dinleyebilirsiniz.

#Eğitim
Sizi Arayalım
×
Sizi Arayalım
Sizi Arayalım
×
Sizi Arayalım