Türkiye ile Rusya arasında kardeş okul anlaşması imzalandı!

Uğur Okulları Konyaaltı Kampüsü ile Moskova 1770 Numaralı Okul arasında Kardeş Okul Anlaşması imzalandı. Bu önemli adımla birlikte iki ülke birbirine daha da yakınlaşırken öğrenciler hem Türk hem de Rus kültürünü yakından tanıma fırsatı yakalamış oldu

Köklü bir geçmişe ve vizyonel bir bakış açısında sahip olan Uğur Okulları, Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkileri güçlendirecek büyük bir adım attı. Uğur Okulları Konyaaltı Kampüsü müdürü Şakir Uluçay ile Moskova 1770 numaralı okul müdürü Mihail Goremykin’nin imzaladığı kardeş okul anlaşması iki şehrin birbirine daha da yakınlaşmasını ve iki okul arasında eğitim akışının yaşanmasını sağladı.

Antalya’nın Ruslar tarafından çok sevildiğini ve bu nedenle okulda Rusça öğretilmesinin önemli olduğunu belirten Şakir Uluçay konuyla ilgili şöyle konuştu: “Okulda yabancı dil olarak İngilizce eğitimi veriyoruz ancak Antalya Rusların yoğun yaşadığı bir yer olduğu için okulda Rusça da öğretilmesi gerektiğini düşündük. Bu konuyu bir Rus öğrencimizin velisine anlattığımda bana, okul bünyesinde Rusça kitaplardan oluşan bir kütüphane açarsak, Rusya hükümetinin kitap desteğinde bulunabileceğini söyledi. Çok hoşumuza giden bu fikri geliştirdikçe de ortaya kardeş okul anlaşması çıktı. Bunun üzerine velinin emekli müdire olan annesi bize yardımcı oldu ve 1770 numaralı okulun müdürü Mihail Goremykin ile bir araya gelme şansını yakaladık. Hızlı bir şekilde gerekli çalışmaları yapmamızın ardından iki ülke için de büyük önemi olan imzaları attık.”

Gelişime açık bir eğitimci olan Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Başkanı Enver Yücel’in de bu anlaşmadan dolayı çok mutlu olduğunu söyleyen Uluçay, bir süre Rusya’da inceleme yaptığını ve izlenimlerini Enver Yücel’e aktardığını, birlikte Rusya’ya yapacakları gezinin ardından ise Yücel’in ülkeye yatırım yapıp yapmayacağına karar vereceğini belirtti.

ÖĞRENCİLER RUSYA’YA GİDİYOR

Anlaşma kapsamında Moskova’daki okul ile karşılıklı kültürel geziler yapılması, öğrenci değişim programlarının uygulanması, kitap, dergi ve benzeri eğitim materyallerinin değişiminin yapılması planlanıyor. Mayıs ayında ise Rusça seçmeli dersini alan öğrencilerden 20 kişilik bir grup, dört öğretmen eşliğinde kardeş okula giderek bir hafta boyunca hem gezecek hem de ders içeriklerini inceleme fırsatı bulabilecek. Daha sonra ise Rus öğrenciler Uğur Okulları Konyaaltı Kampüsü’ne gelerek Türk kültürünü ve eğitimini yakından tanıma şansını yakalayacak.