Uğur Okullarında öğretmenlere özel sosyal sorumluluk eğitimleri verildi!

Uğur Okulları ve SosyalBen Akademi işbirliğiyle Türkiye’nin geleceği gençlerin sosyal sorumluluk bilinciyle yetişmesi için “öğretmenlere özel sosyal sorumluluk” teori ve uygulama eğitimleri projesi hayata geçti. Hedef, önce öğretmenlerin ardından öğrencilerin eğitim almasıyla birlikte hayata geçecek olan sosyal sorumluluk projeleri ile çevresinin ihtiyaçlarına duyarlı ve bunların çözümüne yönelik fikir üreten nesiller yetiştirmek.

Hedefimiz, öğrencilerle birlikte hayata geçecek olan sosyal sorumluluk projeleri ile çevresinin ihtiyaçlarına duyarlı ve bunların çözümüne yönelik fikir üreten nesiller yetiştirmek. Uğur Okulları’nda hayata geçirilecek olan proje kapsamında uygulanacakların ilk ayağı öğretmen eğitimleri olarak belirlendi. 21-22 Kasım tarihlerinde, İstanbul’da düzenlenen eğitim programı 22 öğretmenin katılımıyla gerçekleşti.Uğur Okulları ve SosyalBen Akademi iş birliğiyle Türkiye’nin geleceği gençlerin sosyal sorumluluk bilinciyle yetişmesi için “öğretmenlere özel sosyal sorumluluk” teori ve uygulama eğitimleri projesi hayata geçiyor.

Eğitime katılan öğretmenler, iki gün boyunca SosyalBen Akademi’nin uzman eğitmenlerince verilen sosyal sorumluluk projeleri eğitimlerine katıldılar. Uğur Okulları’nda sosyal sorumluluk bilinci aşılamak ve projeler hayata geçirmek için eğitim alan öğretmenler, kendi okullarındaki öğrencileriyle bir yıl boyunca çalışmalar gerçekleştirecekler.

“Öğretmenlerimiz rehberlik edecek fakat asıl işi öğrenciler yürütecek”

İki gün boyunca verilen eğitimde öğretmenler ile buluşan SosyalBen Akademi’nin Yönetim Kurulu Başkanı ve Kurucusu Ece Çiftçi, “Vermiş olduğumuz danışmanlık çerçevesinde aslında yeni neslin dünyaya ve ait oldukları topluma karşı duyarlı olmalarını hedefliyoruz” dedi. Çiftçi aynı zamanda, “Bu noktada eğitim kurumlarının yanında kurumsal firmalarla da iş birliği yapıyoruz. Bu iş birliğinin bir parçası olarak da geçen sene Uğur Okulları ile bir ortaklığa başlamış ve öğrencilerle birlikte çalışmıştık. Bu sene de bu neslin, sadece sosyal sorumluluk zamanında değil Matematik ve Türkçe dersleri gibi bütün derslerinde de toplumsal faydayı güdebiliyor olması için öğretmenlerimize eğitim veriyoruz. İki gün boyunca sivil toplumu yorumluyor olacağız. Proje nasıl yazılır, nelere dikkat edilir ve bunu çocuğa sevdirebilir bir hale nasıl getirebilir gibi konuları paylaşacağız. Öğrenciler aslında toplumdan sorumlu olduğu zaman akademik başarısını pekiştiriyor. Tabii bunu yaparken öğrencilerin bu sorumluluğu seveceği hale getirmemiz gerekiyor. Çünkü sevdikleri işlerde gerçekten çok iyi şeyler ortaya çıkıyor. O yüzden öğretmenlerimiz rehberlik edecek fakat asıl işi öğrenciler yürütecek” şeklinde konuştu.

“Sorumluluk alan öğrenciler derslerinde daha başarılı oluyor”

Eğitim alan öğretmenlerden Beşiktaş Uğur Okulları Rehber Müdür Yardımcısı Enes Özer ise bu sorumluluğun öğrencilere katacağı çok şey olduğunu dile getirdi. Öğretmenler olarak da bu eğitimin akademik anlamda önemine değinen Enes Özer, “Burada öğretmenlerimiz hem bireysel hem de akademik anlamda kazanımlar sağlarken öğrenciler de akademik noktada bireysel noktada ve toplum faydası noktasında kendilerini geliştirecekler. Aynı zamanda bu tip etkinlikler öğrenciyi sorumluluk yetkisi de kazandırıyor. Sorumluluk sahibi öğrenci planlı çalışıyor ve planlı çalışan öğrenci yapması gereken şeyleri gerektiği zaman diliminde yaptığı için hem başarısı artıyor hem de gönüllülük faaliyetleri artıyor ve topluma faydalı bir birey olmuş oluyor.” diye konuştu.